Blog

PASSO DELLO STELVIO A OKOLÍ 2019

Šlapeme jak o závod

Úvod

Do Itálie z našeho týmu vycestoval Ivan, já (Roman) a Filip Grošek, který v současné době aktivně působí v Prodoli Racing Team.

Myšlenka zdolat Passo dello Stelvio na silničních kolech vznikla již v průběhu minulého roku, když jsme s Filipem zdolávali nejvyšší horu Rakouska – Grossglockner. Filip i nyní vše výborně zorganizoval, naplánoval a nic nebránilo vydat se na cestu do Itálie. Z Jindřichova Hradce jsme vyjeli ve čtvrtek k večeru, pokračovali jsme přes Rakousko, Německo a nedaleko německo-italských hranic jsme zastavili, abychom se trochu „prospali“. Lehce po osmé hodině ráno jsme dojeli do italského městečka Sernio, ve kterém Filip zarezervoval ubytování v The Seicento Hostel - Bike & Bicycle Hostel. Hostel to ovšem zdaleka nepřipomíná. Jedná se o parádní rodinný penzion nabízející výborné ubytování, vynikající snídaně a pokud plánujete cestu do této oblasti, rozhodně doporučujeme! :-)

Pátek - Den I.

Vzhledem k tomu, že ubytovat jsme se mohli až v odpoledních hodinách, nezbývalo nic jiného, než přípravu na první švih provést před penzionem :-). Počasí nám moc nepřálo, ráno pršelo a předpověď slibovala déšť i v průběhu dne. Cílem byl horský průsmyk Passo del Mortirolo ležící v nadmořské výšce 1852 metrů. Cesta na vrchol byla náročná hned z několika důvodů – únava z cesty, nedostatek spánku, prudká stoupání a rychlá změna počasí, kterou jsme opravdu nečekali. Během půl hodiny se výrazně oteplilo a slunce nás pronásledovalo v každém kopci. Oblečeni jsme byli dle aktuálního počasí a předpovědi na zbytek dne, tudíž stačilo pár minut a oblečení jsme mohli „ždímat“ :-) Odměnou byl dechberoucí výhled a rychlý sjezd! Pokořili jsme i sedlo Passo dell´ Aprica a Passo di Santa Cristina. Podtrženo sečteno, ujeto 73 km a nastoupáno 1933 výškových metrů.

Sobota - Den II.

Pořádně se nasnídat, vše připravit a hurá na Stelvio! Autem jsme se přiblížili do města Bormio. Odtud následovalo stoupání až na vrchol našeho hlavního cíle. Během první nastoupané „stovky“ jsme zapomněli na únavu z předchozího dne a užívali si okolní krásu Italských Alp. Při dosažení vrcholu Passo dello Stelvio v nadmořské výšce 2758 metrů nás přivítalo chladných 8°C a obrovské množství cyklistů! Počasí na vrcholku bylo vynikající, a tak bylo vidět vše, co okolí nabízí. Následoval rychlý sjezd zpět do Bormia, menší občerstvení a nic nebránilo k pokoření dalšího cíle – Passo di Gavia ležící v nadmořské výšce 2621 metrů. Začínala nás dohánět únava, bolesti nohou, ale ten chtíč byl přece jen silnější. Co si vyšlapeš, to si i sjedeš! Sjezd z Gavia byl mnohem zábavnější než ze Stelvia. Tento den jsme ujeli 98 km a nastoupali parádních 2883 výškových metrů.

Neděle - Den III.

Třetí den jsme startovali opět z Bormia. Směřovali jsme přes průsmyk Passo di Foscagno do vysokohorského slunného údolí a vyhlášené oblasti pro silniční cyklistiku, do města Livigno. Kdo tu neměl kolo, jako by neexistoval! Po silnici kopírující tvar jezera Lago di Livigno jsme dojeli až k přehradě, která je hraniční pro Švýcarsko a Itálii. Z Livigna zpět k průsmyku Foscagno jsme nastoupali přibližně 1000 metrů a do Bormia následoval poslední sjezd našeho pobytu v Itálii. Nedělní švih v číslech – 100 km, 2028 výškových metrů.

Pondělí - Den IV.

V den odjezdu bylo na programu něco méně náročného, abychom se bez větších problémů vrátili zpět do ČR. Po rozloučení s majiteli penzionu jsme popojeli do města Sondrio. Rovinatá cesta k jezeru Lago di Como, výborná zmrzka z místí cukrárny a mohli jsme naše „soustředění" považovat do splněné. Cesta zpět do Sondria byla rychlá, až divná! Proč? Protože po třech dnech strávených v kopcích ta nekonečná rovina byla opravdu neobvyklá :-D

Závěr

Během těchto čtyř dnů strávených v sedle na místních komunikacích jsme se nesetkali s žádným řidičem, který by na nás troubil nebo podivně gestikuloval za volantem :-) Ohleduplnost a slušnost by si měla většina českých řidičů co nejdříve vzít za své!!! Pokud tento článek byl pro někoho podnětem k podniknutí něčeho podobného, těší nás to! Jděte do toho! Bylo to krátké a náročné, ale viděli jsme mnoho zajímavých míst. Velké díky patří Filipovi za organizaci!

Příští rok něco podobného ve Francii! Pojeď s námi!

© 2018 - Smysluplné www stránky tvořené srdcem
Přihlášení uživatele